Jak założyć własną firmę?

Założenie własnej firmy może być znakomitym rozwiązaniem szczególnie w sytuacji gdy mamy dobry pomysł na biznes. Może się wtedy okazać, że zarobimy więcej, niż na etacie. Szczególnie dobrym interesem wydają się być ostatnio biznesy związane z internetem. Sklep internetowy, czy własny kanał afiliacyjny dają możliwości dużego zarobku młodym ludziom. By jednak zacząć zarabiać, musimy najpierw założyć własną firmę.

Jak otworzyć działalność gospodarczą ?

W celu otwarcia własnej działalności gospodarczej musimy udać się do urzędu gminy bądź miasta, lub wypełnić przez internet wniosek do CEDIG. Jeżeli nie czujemy się w tym zbyt pewnie, lepiej osobiście złożyć wizytę w odpowiednim urzędzie, gdzie jego pracownik podpowie i doradzi, jaką formę działalności wybrać, by była zgodna z tym, co rzeczywiście chcemy robić. Musimy też wybrać formę opodatkowania. Do wyboru mamy podatek liniowy, progresywny oraz ryczałt. Najczęściej wybieranym rodzajem opodatkowania wśród początkujących właścicieli firm jest podatek progresywny, gdzie odprowadzamy co miesiąc do fiskusa 18% od naszego dochodu. Jeżeli nie planujemy mieć w firmie żadnych kosztów i nie chcemy ich odliczać od przychodu, wtedy korzystniejszy może okazać się ryczałt. Podatek liniowy będzie za to najbardziej opłacalny, jeśli nasze przychody wynoszą co najmniej 80 tysięcy złotych rocznie.

Jeszcze tylko ZUS

Po wybraniu formy opodatkowania oraz właściwego dla nas rodzaju działalności należy jeszcze tylko zgłosić działalność w ZUS. Możemy zrobić to zarówno za pomocą listu poleconego, jak i osobiście udając się do oddziału ZUS. Wypełniony i podpisany przez nas druk ZUS DRA należy dostarczyć do oddziału ZUS właściwego dla naszego miejsca zamieszkania w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Poprzedni artykułUmowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?
Następny artykułJak napisać idealne CV?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj