Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu to bardzo ważna umowa. Na jej podstawie rejestrujemy samochód, więc trzeba zadbać aby znalazło się na niej wszystko, co jest potrzebne. Odpowiednio skonstruowana umowa kupna-sprzedaży pozwoli nam na uniknięcie niepotrzebnych problemów przy zgłaszaniu samochodu do urzędu komunikacji.

Najważniejsze elementy

W dobrej umowie musi być określona marka samochodu, model, numer nadwozia, rok produkcji i cena. Koniecznie na umowie musi znaleźć się data dnia sprzedaży i dane personalne kupującego i sprzedającego (imię, nazwisko, adres zameldowania, NIP, PESEL, seria i numer dowodu osobistego, a także wydający dowód). W każdej umowie powinien znaleźć się odpowiedni zapis, który zapewnia że kupujący zapoznał się ze stanem technicznym auta, a sprzedawca poinformował kupującego o wszystkich wadach i auto nie posiada wad ukrytych. Jeśli jednak jakieś wady zostały zatajone, kupujący może skorzystać z praw jakie mu przysługują, może zażądać zwrotu pieniędzy, co jest dla sprzedającego najlepszym wyjściem, jeśli wie że ukrył pewne wady. Może się to okazać najtańszym rozwiązaniem konfliktu. Umowa nie musi być drukowana, wystarczy że zostanie napisana odręcznie, w taki sposób by była czytelna. Ważne aby dane sprzedającego były takie jakie są faktycznie, warto sprawdzić poprawność danych przed podpisaniem umowy.

Podsumowanie

Nieodpowiednio skonstruowana umowa kupna-sprzedaży może nam przynieść niemałe problemy. Warto dokładnie przeczytać umowę, którą dostajemy do podpisania, a najlepszym wyjściem jest wydrukowanie swojej umowy. Dzięki temu unikniemy kłopotów, jeśli zdarzą się jakieś problemy z funkcjonowaniem samochodu.

Poprzedni artykułPozycjonowanie – co to jest SEO?
Następny artykułJak założyć własną firmę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj