Geodeta – kim jest i czym się zajmuje

Geodeta to zawód najczęściej kojarzony z różnego rodzaju pomiarami niezbędnymi przy budowie dróg lub nieruchomości. Nie są to jednak jedyne obowiązki geodety.

Czym zajmuje się geodeta?

Praca geodety składa się z dwóch etapów. Pierwszy, to praca biurowa, a drugi to terenowa. Aby móc dokonać pomiarów geodeta musi najpierw pozyskać materiały geodezyjne z miejscowego ośrodka geodezyjnego. Następnie musi je przeanalizować, aby przygotować się do pracy terenowej. Dokonuje tam pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, wykonywanych metodami tradycyjnymi oraz przy pomocy odbiorników systemu nawigacji satelitarnej, a następnie je analizuje. Dzięki pracy geodety można stworzyć mapy i różnego rodzaju dokumentacje.

Według rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 18 31 sierpnia 2014 r. w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii do zadań geodety należą:

  • Rozgraniczanie i podziały gruntów oraz nieruchomości wraz ze sporządzeniem odpowiedniej dokumentacji do celów prawnych,
  • Geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe,
  • Geodezyjne pomiary podstawowe,
  • Redakcja map,
  • Geodezyjna obsługa inwestycji,
  • Geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych,
  • Fotogrametria i teledetekcja.

Kto może zostać geodetą?

Zawód geodety znajduje się wśród tych, które wymagają zdobycia odpowiednich kwalifikacji uprawniających do jego wykonywania. Warunki, które należy spełniać, aby móc wykonywać zawód geodety ujęte są w art. 43 ustawy z dnia 17 maja 1989r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne i obejmują:

  • Kierunkowe wykształcenie średnie, lub wyższe;
  • Niekaralność;
  • Doświadczenie zawodowe i zdolność do czynności prawnych.

Uprawnienia wydaje Główny Geodeta Kraju. Po ich otrzymaniu uzyskuje się pełne prawo do wykonywania zawodu.

Do czego potrzebujemy geodety?

W prostych słowach geodeta zajmuje się gruntami, nieruchomościami oraz nanoszeniem zmian na mapy geodezyjne, które potem widzimy w geoportalu. Najczęściej geodeta wytycza na gruncie budynki, sieci kanalizacyjne i wodociągowe oraz drogi. Każda rzecz, która powstanie na gruncie musi być wytyczona przez geodetę. Umieści on również już wybudowane budynki na mapie zasadniczej. W związku z tym, jeśli chcesz postawić dom, garaż, budynek gospodarczy, lub wybudować drogę dojazdową będziesz potrzebował geodety. Usługi geodety mogą się też okazać nieocenione przy dysputach dotyczących granic działki lub przy podziale nieruchomości.

Jak znaleźć dobrego geodetę?

Jak już wiemy, z usług geodety będzie musiał skorzystać każdy, kto planuje zakup działki, lub budowę nieruchomości, a konkurencja w tym zawodzie jest duża. Nie daj się jednak skusić najniższej możliwej cenie. Aby uniknąć komplikacji prawnych, a co za tym idzie dodatkowych kosztów związanych ze źle przeprowadzonymi pomiarami działki lub nieruchomości warto zatrudnić profesjonalistę. Jak go znaleźć?

Pierwszym, na co warto zwrócić uwagę to uprawnienia. Po zdaniu egzaminu państwowego geodecie nadaje się uprawnienia w 7 zakresach. Do budowy domu potrzebny jest geodeta z uprawnieniami w pierwszych dwóch zakresach. Pierwszy zakres obejmuje uprawnienia sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne, a drugi rozgraniczanie i podziały nieruchomości, sporządzanie dokumentacji prawnej oraz wykonywanie wyrysu z ewidencji gruntów.

Warto wybrać lokalnego specjalistę, ponieważ będzie on znał aktualny stan map na interesującym nas gruncie. Jego wiedza o stanie instalacji podziemnych oraz zachodzących w niej zmianach może pomóc uniknąć dodatkowych kosztów.

Mówi się, że geodeta jest pierwszą osobą, która wchodzi na plac budowy i ostatnią, która go opuszcza. Dobry geodeta powinien więc zwracać uwagę na detale, być dokładny, a przede wszystkim odpowiedzialny. Nieoceniona w tym zawodzie jest wyobraźnia przestrzenna oraz cierpliwość. Dobry geodeta będzie niejednokrotnie spędzał godziny w terenie przeprowadzając pomiary.

Poprzedni artykułCzy i kiedy adwokat może odmówić obrony?
Następny artykuł4 pytania, które warto sobie zadać przed otwarciem nowej pozycji na forex

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj