Praca dla opiekunek w Niemczech w domach opieki

Praca w domach spokojnej starości w Niemczech to większe zarobki, duża liczba miejsc zatrudnienia oraz atrakcyjne premie. Często warunki pracy bywają tam atrakcyjniejsze niż w Polsce. Warto jednak mieć świadomość, że jest to wymagający zawód. Dowiedz się, na czym polega i jakie warunki trzeba spełnić, aby zdobyć zatrudnienie w niemieckim domu opieki.

Poszukiwanie zatrudnienia w niemieckiej branży opiekuńczej często wiąże się ze sporymi dylematami. Opiekunki osób starszych mogą natrafić na oferty zatrudnienia w domu opieki lub prywatnym domu. Dlatego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, stworzyliśmy artykuł, który ma na celu nie tylko przedstawić zalety i wady, ale także poszczególne wymagania i różnice między tymi formami zatrudnienia.

Praca w domu spokojnej starości w Niemczech – wymogi

Dom spokojnej starości to, jak sama nazwa wskazuje, miejsce stworzone z myślą o seniorach. Głównym założeniem jest tutaj zapewnienie im wsparcia, rozrywki oraz wykonywanie czynności medyczno-pielęgnacyjnych. Do podstawowych zadań pracujących w takich placówkach opiekunek, należą m.in. karmienie, podawanie leków, pomoc w czynnościach higienicznych, dotrzymywanie towarzystwa seniorom itd.

W związku z szerokim zakresem obowiązków dom opieki to tylko i wyłącznie wysoce wykwalifikowana kadra pracownicza. Aby znaleźć pracę w tego rodzaju ośrodku, należy posiadać ściśle określone kwalifikacje. Podstawą jest tutaj ukończenie 3-letniego szkolenia, które nadaje nam tytuł „Altenpflegerin„. Program kształcenia składa się z 2000 godzin zajęć teoretycznych oraz 2 500 godzin praktyk.

Należy także pamiętać, że uzyskane w Polsce uprawnienia np. opiekuna medycznego nie obowiązują w Niemczech. Oznacza to, że praca dla opiekunek w Niemczech w domach opieki jest możliwa pod warunkiem, że niezbędne kwalifikacje zdobędziemy na miejscu.

Praca w domu opieki – zalety i wady

Jeżeli nie odpowiada Ci praca w systemie zmianowym, to zatrudnienie w domu opieki na pewno nie jest dla Ciebie. Zawód Altenpflegerin wiąże się z pracą także w nocy – często dzieje się tak, że opiekunowie muszą gwałtownie przejść z nocnej zmiany na dzienną (i na odwrót). Warto również wspomnieć, że najczęściej jeden opiekun ma przynajmniej kilku podopiecznych. Często musi w tym czasie wspomóc każdego z seniorów w podstawowych czynnościach oraz wykonać niezbędne czynności medyczne (np. pomiar ciśnienia, zmiana opatrunków). Oczywiście zdarza się, że domy opieki przyjmują znacznie więcej osób starszych. W takim przypadku ilość obowiązków opiekunki wzrasta.

Zaletą tego rodzaju zatrudnienia jest jednak fakt, że po wykonanej pracy wracamy do domu i możemy odpocząć. W przypadku opiekunek domowych wygląda to nieco inaczej. Opiekunka zatrudniona w prywatnym domu z reguły tam też zamieszkuje. Dlatego też oddzielenie pracy od życia prywatnego jest znacznie trudniejsze.

Praca w prywatnym domu – wymogi

Praca w prywatnym domu to zdecydowanie częściej wybierana forma zatrudnienia przez Polki i Polaków. Warto zaznaczyć, że aby sprawować opiekę nad mieszkającym w domu seniorem nie musimy mieć dużego doświadczenia w opiece. Jeżeli natomiast chcemy podjąć pracę z nieco bardziej wymagającymi podopiecznymi, to na pewno przyda się większe doświadczenie. Zapewnia nam to większe szanse na zdobycie atrakcyjnego zatrudnienia oraz dostęp do większej ilości ofert.

Praca opiekuna domowego to ten sam zakres obowiązków z wyłączeniem opieki medycznej. Osoba zatrudniona na takim stanowisku nie ma uprawnień do wykonywania żadnych czynności pielęgniarskich oraz medycznych. Przykładowo, nie może podawać leków – odpowiedzialna za to jest wcześniej wspominana Altenpflegerin.

Praca w prywatnym domu – zalety i wady

Jedną z największych zalet pracy w prywatnym domu jest na pewno mniejszy zakres obowiązków. W przeciwieństwie do zatrudnienia w domu opieki nie mamy pod swoją opieką kilkunastu podopiecznych. Zazwyczaj są to maksymalnie dwie osoby. W ten sposób o wiele łatwiej jest nawiązać więź emocjonalną. Możemy również znacznie bardziej poświęcić się danemu seniorowi, czyli np. częściej wychodzić na spacery, grać w różnego rodzaju gry itp.

Należy jednak pamiętać, że ilość obowiązków w tym przypadku zależy również przede wszystkim od stanu zdrowia podopiecznego. Możemy mieć do czynienia z osobami, które są niemal całkowicie samodzielne albo opiekować się osobami zmagającymi się z problemami psychicznymi, słabszą kondycją fizyczną, czy chorobami typowymi dla wieku starczego.

Podsumowanie – jaką formę zatrudnienia wybrać?

Jeżeli dopiero chcesz spróbować swoich sił w opiece i nie masz wykształcenia, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd do pracy jako opiekunka domowa. Zatrudnienie w domu spokojnej starości wiąże się z bardzo intensywną pracą i aż 3-letnim okresem nauczania w Niemczech. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które mogą sobie pozwolić na wyjazd na stałe. Wybór należy do Ciebie. Obecnie ofert pracy dla opiekunów osób starszych jest wiele – znajdziesz wśród nich zarówno ogłoszenia skierowane do dopiero rozpoczynających swoją przygodę w opiece, jak i bardziej doświadczonych kandydatów.

Poprzedni artykułKwalifikacje zawodowe
Następny artykułJak wybrać dobre ubezpieczenie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj