Opanowanie aerodynamiki

Inżynierowie zajmujący się projektowaniem statków kosmicznych oraz powietrznych kładą największy nacisk na efektywność oraz osiągi. Kluczowe jest także maksymalne wykorzystanie możliwości materiałów oraz konstrukcji, a przy tym dokładność i precyzja. Chcąc uzyskać poprawę jakiegokolwiek parametru, niezbędne jest też zrozumienie właściwości aerodynamicznych oraz ich optymalizacja.

Znaczenie symulacji

Chcąc osiągnąć pożądane rezultaty, cały proces rozpoczyna się od przeprowadzenia wirtualnych testów na komputerze. Dzięki tego typu symulacjom możliwe jest osiągnięcie pożądanych rezultatów. Modele, które utworzono metodą objętości skończonej (FVM) następnie przechodzą przez obliczeniową dynamikę płynów (CFD). W ten sposób symulowane są różne warunki testowe. Kolejnym krokiem są testy fizyczne. Ich zrealizowanie pomaga w zwiększeniu pewności i integralności danych. Testy w tunelu aerodynamicznym stanowią zatem niezwykle istotny element różnego rodzaju programów rozwojowych. Konieczna jest ponadto obecność dokładnych czujników, wysokowydajnych systemów DAQ oraz oprogramowania. Dzięki nim, możliwe jest uzyskanie w pełni zsynchronizowanych pomiarów różnych wielkości fizycznych, m.in. siły, odkształcenia, momentów czy przyspieszenia.

Testy w tunelu aerodynamicznym

Eksperymentalne testy dostarczają wielu cennych informacji, potrzebnych do zaprojektowania i oceny właściwości aerodynamicznych obiektu, który podlega badaniom. W jaki sposób przeprowadza się owe testy? Przede wszystkim wykorzystuje się do nich różnego rodzaju pomniejszone modele samolotów, budynków i pojazdów, które jednak wyróżniają się bardzo wysokim stopniem realistyczności. W testach mogą wziąć także udział sportowcy oraz pełnowymiarowe pojazdy. Tunele aerodynamiczne są wyposażone w wiele czujników, dzięki którym możliwe jest uzyskanie danych ilościowych. Dotyczą one zarówno obciążeń, jak i ciśnień działających na badany obiekt.

Zapraszamy: Wzmacniacz pomiarowy

Poprzedni artykułMieszkanie dla seniora – aktualne trendy na rynku warszawskim
Następny artykułCzym zajmuje się kancelaria oddłużeniowa?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj