Mieszkanie dla seniora – aktualne trendy na rynku warszawskim

Liczba seniorów rośnie z roku na rok – osoby 60+ to ponad 25,3% mieszkańców Polski, w 2030 roku będzie liczyła prawie 30% mieszkańców, a w 2050 roku przekroczy 40%. Nic dziwnego, że opracowywane są produkty, usługi i oferty dla seniorów, a w licznych branżach można wskazać trendy profilowane pod kątem osób starszych – jak m.in. na rynku nieruchomości.

Czy znalezienie odpowiedniego mieszkania dla seniora to wyzwanie?

Rynek mieszkaniowy w Polsce zmienia się nieustannie. Mają na to wpływ czynniki ekonomiczne, ale także wciąż zachodzące procesy demograficzne. Determinują one wiele zmian w licznych obszarach naszego życia oraz nasze postawy i wybory konsumenckie. Czas, by na starzenie się społeczeństwa zareagował także rynek mieszkaniowy.

Mieszkania dla seniorów to temat, o którym jest na rynku nieruchomości głośniej. Coraz wyraźniej widać, że osoby 60+ mają inne potrzeby niż młode małżeństwa z dziećmi, single czy studenci. Jakie mieszkania w Warszawie są pożądane przez tę grupę społeczną?

Mieszkania w spokojnych lokalizacjach i blisko terenów zieleni

Seniorzy poszukują mieszkań głównie z dala od centrum miasta, położonych wśród terenów zieleni. Ważne, by w pobliżu osiedla były sklepy, apteka, przychodnia lekarska oraz centrum handlowe i punkty usługowe. Komunikacja miejska powinna zapewniać wygodny dojazd do szpitala czy urzędu dzielnicy, ale także do centrum. Zwykle są to położone na obrzeżach Warszawy. Mieszkania w Ursusie, na Bemowie czy Rembertowie będą dobrym wyborem.

Niewielki metraż

Gospodarstwa domowe seniorów często są jedno- albo dwuosobowe, dlatego przedstawiciele tej grupy społecznej zwykle wybierają niewielkie mieszkania liczące zwykle około 35-45 mkw. Ważne, by były one funkcjonalnie rozplanowane.

Są wygodne i łatwe do utrzymania w czystości, co ma znaczenie dla osób zamieniających dom na mieszkanie z powodu zbyt dużych obciążeń z racji obowiązków domowych oraz wysokich kosztów utrzymania. Wiele starszych osób deklaruje chęć zmiany swojej nieruchomości właśnie ze względu na jej zbyt duży rozmiar.

Parter i ogródek

Najbardziej pożądane są między innymi mieszkania w Ursusie, na Ursynowie, Bielanach czy na Bemowie, czyli oddalone od centrum, najlepiej na parterze i z własnym ogródkiem. Poszukiwane są lokalne w bezpiecznej i dobrze oświetlonej okolicy, z dala od miejskiego zgiełku i ruchu samochodowego, a za to niedaleko parku lub lasu i innych terenów spacerowych. Takie rozwiązania są praktyczne i zapewniają najwyższy komfort.

Poprzedni artykułPo co firmy emitują akcje i co zyskują akcjonariusze?
Następny artykułOpanowanie aerodynamiki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj