Na rynku działa bardzo wiele firm zajmujących się ubezpieczeniami i wybór właściwej polisy może być problematyczny. Klienci często sugerują się tylko ceną, a to nie zawsze słuszna droga. Jeśli polisa ma bardzo wąski zakres wsparcia, to może się okazać, że wcale nie daje żadnych korzyści. Na co więc zwrócić uwagę szukając ubezpieczenia?
Jaki zakres ochrony?
Ubezpieczenie to pojęcie bardzo ogólne. Standardowa ochrona obejmuje tylko te najczęściej występujące zdarzenia losowe, a to nie wszystkim wystarcza. Mowa chociażby o pracownikach wykonujących niebezpieczne zawody – w ich przypadku zagrożenie dla zdrowia i życia jest znacznie większe, dlatego ubezpieczyciel powinien zapewniać rozszerzoną ochronę, uwzględniającą potrzeby danego pracownika. Niektóre firmy zajmujące się ubezpieczeniem, jak na przykład Asdori, specjalizują się w sprzedaży takich właśnie rozszerzonych polis dla konkretnych grup zawodowych – w tym przypadku z branży morskiej, lotniczej oraz energetyki wiatrowej. Firma zapewnia bardzo szeroki zakres rozwiązań, w tym ubezpieczenia: na życie, majątkowe, specjalistyczne, a także OC dla działalności zawodowej.
Zabezpieczenie rodziny a ryzykowny zawód
Gdy praca łączy się z dużym ryzykiem, warto wiedzieć, że polisa kompleksowo zabezpiecza również byt rodziny. Wracając do przykładu marynarzy – wypływając na morze często muszą rozstać się z rodziną na długi czas. Jest to bardzo trudny aspekt ich pracy. Nie tylko przeżywają tęsknotę za najbliższymi, ale często martwią się tym, co się z nimi stanie, jeśli dojdzie do wypadku czy innego tragicznego zdarzenia. Warto więc zwrócić uwagę, czy wybrana oferta zapewnia odpowiednie zabezpieczenie finansowe dla bliskich.
Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze polisy?
To naturalne, że wysokość składki ubezpieczeniowej musi być zgodna z możliwościami danej osoby. Jednak sama składka nigdy nie powinna być kryterium decydującym. Na co więc zwracać uwagę w pierwszej kolejności? Przede wszystkim jest to odpowiedzialność ubezpieczyciela oraz jej wyłączenia wynikające z umowy. Warto sprawdzić, czy zakres ochrony jest adekwatny do potrzeb i czy rzeczywiście polisa uwzględnia wszystkie okoliczności, w jakich dana osoba mogłaby potrzebować środków finansowych. W przypadku zawodów podwyższonego ryzyka jest to szczególnie ważne, ponieważ standardowe ubezpieczenia mogą być niedostosowane do specyfiki zawodu. Przykładowo – w zawodzie marynarza ryzyko wypadku jest nawet 12 razy większe niż na lądzie. To naturalne, że polisa dedykowana dla tej grupy zawodowej sprawdzi się tu znacznie lepiej niż tradycyjna oferta ubezpieczeniowa.