Gdzie są wymagane są palety IPPC?

Transport towarów wiąże się z koniecznością ich starannego zabezpieczenia w celu zapewnienia im bezpieczeństwa. Oprócz tego istotne jest również korzystanie z odpowiedniej jakości produktów do przewozu. Dobrze wykonane i bezpieczne opakowanie, na przykład paleta, stanowi solidny trzon i zapewnia spokój na czas transportu zarówno dla osób, które zajmują się przewozem, nadawców jak i odbiorców towarów.

Czym są palety IPPC?

Palety IPPC są to tak zwane palety euro fitosanitarne, fumigowane IPPC-ISPM 15. Pod tą długą i nie do końca jasną nazwą kryje się opis wymagań stawianych przed producentem palet i innych drewnianych opakowań. Zasady te obowiązują od początku stycznia 2010 roku. Według nich palety euro muszą zostać poddane obowiązkowej obróbce termicznej ISPM 15, zwanej fumigacją.

Jest to proces, oferujący wiele korzyści, przez co produkty mu poddane idealnie nadają się do przechowywania i eksportu. Fumigacja to po prostu wysuszenie drewna z którego będzie powstawała paleta. Proces ten ma na celu likwidację wszystkich szkodników (owadów, bakterii), które mogą być szkodliwe dla roślin i ekosystemów państw do, których trafia paleta. Bez fumigacji jaja owadów i szkodliwe choroby mogą być rozprzestrzeniane wraz z towarami.

Celem ujednolicenia normy ochrony drewna powstał certyfikat ISPM15 (zwany również IPPC) w którym określone są wszystkie wytyczne dotyczące likwidacji organizmów żyjących w drewnie. Dzięki temu nabywcy i użytkownicy palet drewnianych, lub innego rodzaju opakowań wykonanych z tego naturalnego surowca mają pewność transportu bez problemu na całym świecie.

Po czym poznać palety IPPC?

Zgodnie z wymogami prawa międzynarodowego palety IPPC musza być należycie oznaczone (według przyjętych standardów). Dzięki temu są one rozpoznawalne i łatwe do zidentyfikowania na całym świecie. W jego skład wchodzą:

  • logo IPPC,
  • kod kraju (w naszym przypadku jest to PL),
  • typ dokonanej obróbki (HT – to obróbka cieplna),
  • kod producenta lub podmiotu, który dokonał obróbki IPPC.

Nie są zdefiniowane szczegółowe wymagania odnośnie wielkości oznaczenia, kroju fontu czy miejsca na którym powinno się ono znaleźć. Konieczne jest jedynie umieszczenie go w taki sposób, aby było widoczne i czytelne dla inspektora gołym okiem. A miejsce oznaczenia powinno być wolne od innych informacji. Ważne jest również, aby oznaczenie IPPC było trwałe i niemożliwe do przeniesienia. Przyjęto zasadę, że najczęściej umieszcza się je na dwóch przeciwległych stronach opakowania. Należy też pamiętać, aby unikać koloru czerwonego i pomarańczowego, ponieważ w ten sposób oznacza się towary niebezpieczne.

Kiedy stosować palety IPPC?

Palety poddane obróbce cieplnej wolne są od grzybów, chorób i owadów, dzięki czemu można je wykorzystywać w międzynarodowym handlu. Nie nadają się do tego standardowe palety, gdyż przynoszą one ryzyko rozprzestrzeniania się chorób czy też owadów, na obszary, które nie są dla nich rodzime i mogą spowodować katastrofy ekologiczne. Poza granicami UE w handlu międzynarodowym konieczne jest poddawanie palet fumigacji.

Zalet palet spełniających wymagania IPPC-ISPM 15 jest wiele. Palety po wykonaniu obróbki cieplnej mają dłuższą żywotność. Ważą one mniej niż standardowe, dzięki czemu zmniejsza się obciążenie urządzeń. Generowane są również niższe koszty wysyłki i transportu. Niekwestionowanym atutem jest również fakt, że można je poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. W takiej sytuacji nie ma potrzeby ponownego przetwarzania lub znakowania.

Są one przyjazne dla środowiska, ponieważ wykonuje się je z naturalnego materiału, a przez obróbkę cieplną zapobiegają rozprzestrzenianiu się zagrażających inwazyjnych gatunków szkodników.

W sytuacji stosowania palet nie spełniających wymagań IPPC-ISPM 15 szkodzi się zarówno planecie, jak i swojej firmie. Palety, które nie zostały poddane fumigacji są mniej wytrzymałe i narażone na szybsze zniszczenie w skutek eksploatacji. Dodatkowo produkty przewożone na tych paletach z całą pewnością nie zostaną przepuszczone na granicy, gdyż certyfikat ISPM15 jest ważną częścią dokumentacji. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie towarów.

Poprzedni artykułUtrata pracy a spłata kredytu. Jak negocjować z bankiem?
Następny artykułCzy i kiedy adwokat może odmówić obrony?